חיפוש
  • Alfi Eliyahu Shauly

שאלת השאלות: הורה אחד מעוניין בחיסון קורונה לקטינים והשני מתנגד - כיצד יכריע בית המשפט?


אלפי אליהו שאולי, עורך דין ומגשר alfilaw.co.il


מגפת הקורונה הביאה הביאה לא מעט חילוקי דעות בין הורים לילדים גרושים.


מחלוקות קורונה סימן אחד: המענקים זכו לחלוקה שוויונית

עם פרוץ המגיפה, עלתה לסדר היום שאלת חלוקת המענקים שהעניקה ממשלת ישראל הקודמת לאזרחי ולילדי ישראל.


אלא שמבחינה טכנית, מענקי הילדים הקטינים הועברו דרך הבט"ל אל ההורה שמקבל את קצבת הילדים.


הח"מ, כמייצג בסכסוכים בין הורים גרושים, פנה לבג"ץ בעניין דרישה לקבוע חלוקה שוויונית של המענק בין ההורים, זאת לפי הכנסתו וזמני השהות עם הילדים.


בעקבות העתירה ולאחר לחץ ציבורי, קבעה ועדת הכספים חוק התואם את הדרישה מבית המשפט ולפיה חלוקת המענקים תהיה אכן שוויונית ולפי החלק היחסי בהוצאות הילדים.מי ינצח? ההורה המחסן או ההורה המתמהמה?

חלפו הימים, וליתר דיוק התגברו הגלים, ואיתם הגיעו החיסונים המיוחלים ואלו הציפו מחלוקות נוספת בין הורים המגדלים את ילדיהם בנפרד, ובינהם: מה קורה כאשר אין הסכמה בדבר חיסון הילדים הקטינים?ללא ספק מדובר בנושא נפיץ המעורר שאלות:

מדוע בכלל יש לחסן קטינים, שאינם נחשבים לאוכלוסייה בסיכון?

האם ראוי כי אוכלוסיית הילדים, שאינה מהווה קבוצת סיכון, צריכה להתחסן כבר בשלבים הבתוליים של החיסון ו"לספוג" את "חבלי הלידה" של החיסון שקיבל אישורי בזק/חרום של רשויות הרפואה הממשלתיות?


חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם הקטינים (ס' 14 לחוק) וכי בעצם האפוטרופסות מגולמת החובה לנהוג לטובת הקטין כדרך שהורים מסורים היו נוהגים בנסיבות הענין.

בהמשך קובע החוק ( ס' 18,19 לחוק) כי ההורים חייבים לפעול תוך הסכמה ובהעדר הסכמה יכריע בית המשפט או יטיל את הכרעה על מי שימצא לנכון .


בתי המשפט נדרשו לסוגיה בשנה האחרונה לא פעם. ביהמ"ש המחוזי (חיפה) צמצם בחודש יולי האחרון את קביעת בית המשפט העליון לפיה הורה הסבור שקיים חשש רפואי מחיסון כלשהו עליו לבסס טענותיו בחוות דעת רפואית, וקבע כי אין צורך בחוות דעת וכי המלצת משרד הבריאות והרשויות היא הקובעת. בכך למעשה, ייתר בית המשפט המחוזי טענות הנתמכות בחוות דעת כלליות של מתנגדי חיסונים לילדים והעמיד את המלצת משרד הבריאות והרשויות במעמד על.


ערכאות בתי המשפט הנמוכות יותר אף הן פסקו לאחרונה באותו הקו וקבעו כי לאור ההמלצות של משרד הביאות והרשויות החיסון נגד הקורונה היא חיסון שגרתי.


לסיכום, המצב המשפטי בישראל הוא כי במצב בו קיימת מחלוקת בין הורים בדבר חיסון קטינים – די ברצונו של הורה אחד על מנת לחסן את הילדים.


מקרים חריגים בהם ניתן יהיה לבחון אי מתן חיסון לילד, למרות רצונו של הורה אחד, הם מקרים שקיימת חוות דעת רפואית לקטין המציגה נתונים רפואיים ספציפיים העולים לכדי הגדלת הסיכון לתופעות לווי ו/או סיכון כלשהו ממתן החיסון.